Concept2, världsledande tillverkare av träningsergometrar, och HYROX, det globala fenomenet inom fitnessrace, är stolta över att meddela ett förnyat globalt partnerskap.
Sedan HYROX grundades 2017 har Concept2 spelat en nyckelroll i att forma tävlingsformatet genom att förse HYROX-atleter med RowErgs, SkiErgs och, i uppvärmningszonen, BikeErgs vid varje evenemang. Detta avtal stärker samarbetet på global nivå och säkerställer enhetlighet, kvalitet och topprestanda vid alla HYROX-evenemang världen över.
Partnerskapet förstärker de båda varumärkenas engagemang för framstående, innovativ och konsekvent tävlingsinriktad fitness. Concept2:s slitstarka, precisionsutvecklade maskiner passar perfekt med HYROX:s mål att utmana atleter på alla nivåer.
"HYROX har varit en fantastisk plattform för fitnessatleter över hela världen och vi är glada över att kunna formalisera vårt samarbete globalt," säger Glenn Dwyer, General Manager på Concept2. "Genom att tillhandahålla vår världsledande utrustning vid varje HYROX-evenemang stärker vi vårt engagemang för att hjälpa atleter att nå sin fulla potential."
Med evenemang på flera kontinenter kommer HYROX-atleter fortsatt att använda Concept2-utrustning i varje tävling. Ergsen säkerställer en konsekvent tränings- och tävlingsupplevelse från ett evenemang till ett annat. Oavsett om det handlar om att testa uthållighet på en RowErg, styrka på en SkiErg eller intensitet på en BikeErg, kommer atleterna kunna dra nytta av Concept2:s branschledande maskiner.
Moritz Fürste, medgrundare av HYROX, säger:
"Vårt långvariga samarbete med Concept2 har varit avgörande för att forma HYROX-tävlingsformatet. Tillsammans genom detta förnyade globala partnerskap kommer vi att fortsätta erbjuda atleterna den högkvalitativa Erg-utrustning de är vana vid – både i sin träning och på tävlingsdagen."
För medie- eller pressförfrågningar, vänligen kontakta:
Meg Shea (megs@concept2.com) eller HYROX@fittestpr.com
